15 november

| Interntidning för Sveriges Television

  • Meny
Påsk

Filmen Hopp: Fred är en arbetslös slöfock som råkar köra på Påskharen och blir tvungen att ta hand om honom medan han återhämtar sig. ( Foto: Rhythm & Hues /Universal Studios)

Publicerad 24 mars 2016 20:26 - Uppdaterad 29 mars 2016 09:51

Många godsaker i SVT:s välfyllda påskägg

Påsken i SVT bjuder på något för alla.

Bland höjdpunkterna finns premiären av Det mest förbjudna - om författaren och illustratören Kerstin Thorvall och en ny säsong av Tro, hopp och kärlek.

För den idrottsintresserade visas dessutom Göteborgs Horse Show i sin helhet från Långfredagen till Annandag påsk.

 

Drama och film

Kerstin Thorvall

Kerstin Thorvall (Cilla Thorell) (Foto: Ulrika Malm)

Det mest förbjudna

Serien handlar om den välkända författaren och illustratören Kerstin Thorvall, spelad av Cilla Thorell. Serien handlar om en modern kvinna i fel århundrade och spänner över en stor del av Kerstins liv, från 1959 och genom tiden då hennes skandalomsusade bok, Det mest förbjudna kom ut, och fram till att hon blir farmor.
Tv-serien handlar om en yrkeskvinnas kamp mot konventioner och patriarkat. Men också om kampen mot psykisk sjukdom och konsekvenserna det får för hennes barn. Långfredag 25 mars kl 21.00 i SVT1

Snabba Cash2

Jorge (Matias Varela) i Snabba Cash. (Foto: Lena Garnold /Tre Vänner)

Snabba Cash 2

JW, en gång lovande Handelsstudent men med för stor hunger efter snabba cash. Nu betalar han priset – fyra år på Norrtäljeanstalten. JW har en plan hur han skall vända sitt liv tillrätta men en dag förändras allt då en ny livsfarlig fånge kommer till anstalten – en man från JW:s våldsamma förflutna. Långfredag 25 mars kl 22.00 i SVT1

Snabba Cash 3

JW är på flykt, fast besluten att få reda på vad som hänt med sin försvunna syster Camilla. Spåren leder till Stockholms undre värd. Jorge ska göra Sveriges genom tidernas största värdetransportrån. Men under de komplicerade förberedelserna möter han en kvinna från sitt förflutna: Nadja. Påskdagen, söndag 27 mar kl 22.00 i SVT1

Den sista cigarren

Michael Segerström & Anki Lidén i Den sista cigarren. (foto: SVT)

Den sista cigarren

En komedi av Bengt Ahlfors. Helge Skoog gör rollen som den cigarrökande pensionerade rektorn Ragnar. Med sig har han Anki Lindén som spelar hans hustru Annelie och Michael Segerström som gör kyrkoherden Helge. Påskafton, lördag 26 mars, kl 20.00 i SVT

Filmen Hopp

Filmen Hopp (foto: Rhythm & Hues /Universal Studios)

Hopp

Fred är en arbetslös slöfock som av misstag kör på Påskharen med sin bil och blir tvungen att ta hand om honom medan han återhämtar sig. Medan Fred kämpar med att ha världens värsta gäst boende hos sig, lär de sig båda vad som krävs för att bli vuxna. Påskafton, lördag 26 mars kl 16.15 i SVT1

Påsktradition

Gudstjänster från Motala

Påskens gudstjänster sänds från Motala kyrka som är från 1200-talet.

Långfredagens gudstjänst präglas av en viss stramhet och allvar. Musiken är återhållsam och i gudstjänsten ackompanjeras psalmerna av en ensam cello och körerna sjunger utan ackompanjemang. Prästen Anna Toivonen predikar om människans tårar. Långfredag, 25 mars, kl 10.05 i SVT1

Gudstjänsterna sänds från Motala kyrka

Påskens gudstjänster sänds från Motala kyrka. Församlingens vuxen- och barnkörer medverkar i påskdagens högmässa. (foto: Johannes Söderberg)

På påskdagens högmässa medverkar församlingens vuxen- och barnkörer med stråkensemble under musikalisk ledning av Annelie Eriksson. Prästen Mattias Ellehammer predikar. Påskdagen, söndag 27 mars kl 10.05 i SVT2

Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar (foto: Universal Pictures)

Jesus Christ Superstar

Filmatisering av den framgångsrika rockoperan av Tim Rice och Andrew Lloyd Webber från 1973. Historien om de sista dagarna i Jesus liv; hur han blev förrådd och korsfäst, allt sett ur Judas synvinkel. Filmen spelades in i Israel. Långfredag 25 mars kl 15.50 i SVT1

Påven

Påven Franciskus vid förra årets påskmässa. (foto: Andrew Medichini/TT)

Påven Colosseum

Direktsänd korsvägsandakt från Colosseum i Rom, i närvaro av påven Fransiscus. Kaj Engelhart kommenterar direktsändningen. Långfredag 25 mars kl 21.15 i SVT2

En sång om glädje i påsktid

Programledare Nils Börge Gårdh får besök av Gladys Del Pilar, Göran Fristorp, Dogge Doggelito och Mikael Järlestrand för att tillsammans med gospelkören The Masters Voice och husbandet fira påsk med sång och musik. Det bjuds på en blandning av olika musikstilar som modern gospel, rap och psalmsång. Påskdagen, söndag 27 mars kl 17.10 i SVT1

Maria Magdalena

Maria Magdalena - en av Bibelns mest gåtfulla och kontroversiella personer. (Foto: BBC)

Maria Magdalena

Maria Magdalena är en av Bibelns mest gåtfulla och kontroversiella personer. Hon spelar en central roll i historien om påsken och var vid korset när Jesus korsfästes. Programledaren Melvyn Bragg försöker räta ut många av de frågetecken som finns runt Maria Magdalena. Annandag påsk, måndag 28 mars kl 17.15 i SVT1 

Dokumentär och livsstil

Grankriget

Under hela påskafton från soluppgång bygger klanerna upp sina fyrar, alla hjälper till i alla åldrar. Varje klan har sin speciella design. Rös fyr brukar ha formen av en ölburk. (foto: Camilla Skagerström /Nordisk Film)

Grankriget

Svensk dokumentär. På en enslig plats i Bohuslän lever en urgammal tradition som är på väg att spåra ur – grankriget. Det startar på juldagen och avslutas på påskdagen, då den klan som lyckats samla ihop flest kasserade julgranar – och bygga högsta påskefyren – vinner.

Reglerna är enkla men vägen dit kantad av stölder och gemena skurkstreck. Granarna göms i gatubrunnar och stuprör. Både brandförsvaret och polisen går för högtryck men prästen manar till lugn och försoning. Skärtorsdagen 24 mars kl 20.00 i SVT2

Bruce Springsteen

Bruce Springsteen (foto: SONY)

The ties that bind Springsteen

Dokumentär om tillkomsten av Bruce Springsteens banbrytande album från 1980. Vi bjuds på intervjuer, klipp från repetitioner, arkivmaterial och liveuppträdanden från ”The River Tour”.

Bruce Springsteen berättar själv om inspelningen av The River. Han delar med sig av anekdoter och personliga historier, samtidigt som han bjuder på sångerna i en högst intim tappning. Bruce och hans aukustiska gitarr, på sin garageuppfart, helt enkelt. Påskdagen, söndag 27 mars kl 21.00 i SVT2

Männen från Vidsel

Tre män från Vidsel i Norrbotten har hittat kärleken i Thailand. (foto: Blume Film)

Männen från Vidsel

Att hitta en livskamrat i Vidsel i Norrbotten är ingen lätt uppgift. För tre män som vuxit upp och valt att stanna i den lilla norrbottniska byn har lösningen blivit att söka kärleken i Thailand. En film om kärlek, relationer och livsval av Sven Blume. Annandag påsk, måndag 28 mars kl 17.30 i SVT1

Mark Levengood

Mark Levengood, programledare för säsong 2 av Tro, hopp och kärlek. (foto: Magnus Liam Karlsson)

Tro, hopp och kärlek 2

Hur gör man för att träffa den rätta om man har en prästkrage runt halsen? Möt tre präster i Svenska kyrkan och en pingstpastor i deras vardag och församlingsarbete i presentationsavsnittet inför andra säsongen av Tro, hopp och kärlek. Programledaren Mark Levengood samtalar med de medverkande om vad som är viktigt i ett förhållande, vad de söker i en relation och vad det innebär att vara make eller maka till en ledare i en församling. Annandag påsk, måndag 28 mars kl 20.00 i SVT1

Shoah

Shoah (foto: SVT)

Shoah

Världens viktigaste film om Förintelsen. Det tog Claude Lanzmann elva år att göra sitt mästerverk, en storslagen berättelse där överlevande, vittnen och bödlar tecknar bilden av nazisternas folkmord på sex miljoner judar under andra världskriget. Sänds i två delar. Påskdagen, söndag 27 mars, samt måndag 28 mars kl 12.00 i Kunskapskanalen

Sport

Gothenburgh Horse Show

Malin Baryard-Johnsson på hästen H&M Tornesch på förra årets Gothenburg Horse Show i Scandinavium i Göteborg. (foto: Adam Ihse /TT)

Gothenburg Horse Show

Den 40:e upplagan av Gothenburg Horse Show från Scandinavium blir en fullspäckad vecka där världscupfinalerna i både hoppning och dressyr avgörs. 25, 26, 27 och 28 mars i SVT1 och SVT2

247.e602927b0367954b71afe602927b0367

8 gillar detta

Prenumerera


Prenumerera på Vipåtv:s nyhetsbrev här:
Namn
E-postadress

Vipåtv

SVT:s interna nyhetstidning sedan 1991.

Webbadress: vipatv.svt.se

Twitter: @svt_vipatv

Adress: Vipåtv, SVT, KH-BVP

105 10 Stockholm

Kontakt

Redaktör: Charlotta Lambertz

E-post: vipatv@svt.se

Ansvarig utgivare: Sabina Rasiwala, kommunikationsdirektör